UMF graduate and dedicated Portland teacher gave UMF its second-biggest donation ever

UMF alumni T. Margaret BrownT. Margaret Brown left more than $700,000 when she passed away this May to the UMF Endowed Scholarship Fund and to establish another scholarship fund in her name according to the Portland Press Herald. This is the largest gift given to the scholarship fund at UMF and the second largest gift given to the university as a whole. Joanne Edwards a friend of Brown told the Portland Press Herald that “I think she wanted to see that students that needed the money would be able to go to school.” Edwards’ husband a friend of Brown said that the donation was a final act of kindness from someone who had spent much of her life looking out for those in need, especially children.

Portland Press Herald
U.S. News
WABI5
Washington Times
The Republic
Morning Sentinel
Associated Press
Clay Center Dispatch
Caledonian Record
Olean Times Herald

UMF “Art on Campus” invigorates university art scene

FARMINGTON, ME  (August 6, 2018)—The University of Maine at Farmington is once again proud to kick off its “Art on Campus” program with a semester-long exhibit of the creative works of two featured artists.

This vibrant campus art initiative this semester features the work of artists H. Jennings Sheffield, contemporary artist working in lens based media, video and sound; and Lisa Deloria Weinblatt, figurative painter.

Both artists’ work will be on exhibit in the UMF Mantor Library and the Emery Community Arts Center from Aug. 20 to Dec. 31, 2018. Artist talks helping campus and community members engage directly with the artist will be presented by Sheffield at 12 p.m., Sept. 19, and Weinblatt at 12 p.m., Oct. 3, in the Emery Performance Space.

H. Jennings Sheffield

H. Jennings Sheffield

Throughout her career as an artist, Sheffield has focused on how to convey experiences or emotional responses photographically. Interested in illustrating all sides of the story in one singular image, she has researched a myriad of ways in which to merge different representations of an experience or emotion into a single image.

In her latest research, “The Collective Glitch” (2015-2017), she utilized the universal language of Morse code as a visual matrix in order to bring multiple data sources together and merge them into one singular image. What would 16 different images look like when collected, deconstructed, and then woven together like the making of a tapestry?

Family

Family

As a result, the work invites the viewer to draw upon their own cultural experiences to define the visual data being presented to them—asking the question, in today’s society, is this what portrait/family/home/hero/moment/fear/birthday/tragedy/hope looks like?

Sheffield received her MFA from the University of Texas at San Antonio. Her work has been on exhibit across the U.S.  and at the Pingyao International Photography Festival in China, Cambridge University in the United Kingdom and the Medien Kultur Haus Wels in Austria.

Lisa Deloris Weinblatt

Lisa Deloris Weinblatt

Weinblatt’s imagery is informed through personal experience, imagination and direct observation. Her goal is to create humanistic awareness in a framework that is universally recognized.

Her SCHOOL LUNCH series is a pictorial essay of contemporary student life, in real educational settings. Drawing on location in NYC High Schools and Colleges, it underlines perceptions that affirm cultural identity, brings together ideas espousing contemporary concerns and encourages a belief in the quality of the human spirit.

Weinblatt’s two painting series, SCHOOL LUNCH and A MAN/A WOMAN, have been exhibited in over 40 solo exhibitions and over 200 group exhibitions across the country, with recent solo exhibitions at The Morristown Administration & Records Building, N.J., The Hoyt Institute of Fine Arts, Pa., Waterworks Visual Arts/Museum, N.C., The Woodstock Museum, N.Y. , The Andrews Art Museum, N.C., The Karpeles Museum, N.Y. and The Morris Graves Museum, Calif.

School Lunch 1

School Lunch 1

Weinblatt received her MFA from the School of Visual Arts in New York City. She has had more than 35 solo exhibitions and exhibited in more than 175 group shows.

The Art on Campus program is sponsored by the UMF President’s Office and the H. King & Jean Cummings Charitable Fund of the Maine Community Foundation. Artists are selected by a committee of UMF art faculty and university staff.

# # #

Media Contact: Ann Bartges, UMF assistant professor of visual arts and director of the Emery Community Arts Center at ann.bartges@maine.edu or 207-778-7461


http://www2.umf.maine.edu/inside/wp-content/uploads/sites/159/2018/08/RP178-077A.jpg

Photo Caption: H. Jennings Sheffield

http://www2.umf.maine.edu/inside/wp-content/uploads/sites/159/2018/08/RP178-077B.jpg
Photo Caption: Family

http://www2.umf.maine.edu/inside/wp-content/uploads/sites/159/2018/08/RP178-077C.jpg
Photo Caption: Lisa Deloria Weinblatt

http://www2.umf.maine.edu/inside/wp-content/uploads/sites/159/2018/08/RP178-077D.jpg
Photo Caption: School Lunch 1

Photo Credit: Submitted photos

 

UMF key in helping meet Maine’s growing need for English Language Learners teachers

FARMINGTON, ME  (August 1, 2018)—A shortage of qualified English Language Learners teachers combined with a growing population of students needing instruction has made ELL teachers a targeted need area in Maine.

This summer, University of Maine at Farmington ELL students and pre-service teachers will participate in an exciting pre-professional learning experience as 20 students from the HKMA David Li Kwok Po College in Hong Kong will be living and learning at UMF from Sunday, July 29 to Friday, Aug. 10.

The UMF education students are enrolled in the University’s 16-credit ELL Certificate program that is specifically designed to prepare teachers to serve the needs of a culturally and linguistically diverse population.

According to the Maine Department of Education, Maine’s schools serve 5,413 ELLs from 96 language groups, 84% of whom are economically disadvantaged (raw data 2016.) Upon completion of the ELL Certificate program and the required Praxis II exam, students may apply to the state of Maine for the English as a Second Language Endorsement.

The students visiting from Hong Kong, along with their principal and vice principal, will reside in a UMF residence hall for the two-week program to improve their English language skills while enjoying the rich Maine experience.

In addition to English language lessons, journaling, and one-on-one support to perfect their language skills, the visiting students will also get a taste of summer in Maine.

They will enjoy dinners hosted by local families and get together with local high school students, as well as trips to Acadia, Rockland, local farms, the Wilton Blueberry Festival and camping under the stars.

Carol Lee, UMF associate professor of elementary science education and Linda Beck, UMF professor of political science and director of global education, have created the program with the goal of providing the most diverse educational and cultural experience for both UMF and visiting international students.

“This program is a great learning experience and classroom preparation for our students,” said Lee. “One of its key strengths is that it puts learning English in context, surrounded by the cultural, recreational and personal values that have to be experienced. The best way to learn about a country and its language is to understand its people, and this program is all about that.”

This summer’s program enhances a continuing relationship between UMF and Hong Kong, according to Lee. Several UMF education students have completed their student teaching at the David Li Hong Kong school in the past several years and an environmental planning and policy student traveled to Hong Kong to study its environmental policy.

For more information on this program and UMF’s ELL Certificate program, contact Carole Lee at carole.lee@maine.edu.

 

# # #

 

UMF announces Dean’s List for Spring 2018 semester

FARMINGTON, ME (July 9, 2018)—The University of Maine at Farmington is proud to announce its Dean’s List for the spring 2018 semester. Located in the heart of Maine’s four-season outdoor recreational region, UMF is nationally recognized for its academic excellence, affordability and graduates’ positive career outcomes.

UMF maintains a Dean’s List each semester for those students completing a minimum of 12 credits in courses producing quality points. Students whose grade point average for the semester is equal to or greater than 3.8 are listed with high academic achievement. Students whose grade point average for the semester is less than 3.8 but equal to or greater than 3.5 are listed with academic achievement. Any incompletes must be satisfactorily completed before the student is honored with Dean’s List status.

MAINE

Albany Twp: Zachary Wheeler,

Albion: Aubrey Kressler,

Andover: Aislinn Forbes, Katherine Merrill,

Anson: Samantha Taylor,

Arundel: Kylie Reynolds,

Athens: Mona Bussell,

Auburn: Kendra Adams, Lily Bissonette, Anthony Blasi, Darci Goslin, Haley Knowlton, Moninda Marube, Henry Nowinski, Nathan Pushard, Hope Williams,

Augusta: Autumn Collins, Katherine Connors, Alison Laplante, Colby Leathers-Pouliot, Lexi Lettre, Alexis Libby, Carlene Mosca, Justin Rodrigue, Megan Russell,

Bangor: Page Cadorette, Emi Higgins, Torrie Nightingale, Kaitlyn Polk,

Bar Harbor: Conor Crandall,

Bass Harbor: Jordan Seavey,

Bath: Brianna Fowles,

Belfast: Stuart Cole, Alicia Gaiero, Olivia Sanborn, Ryan Turner,

Belgrade: Andrew Poulliot,

Belmont: Alison Walker,

Benton: Mitchell Walston,

Bethel: Lakota Monzo, Ashley Savage,

Biddeford: Danica Lamontagne, Layne Nason, Phoebe Robinson,

Blue Hill: Melanie Hipsky, Zyanya Holman,

Boothbay: Victoria Schmid,

Boothbay Harbor: Chloe Hoecker,

Bowdoinham: Haley Frizzle, Dale Rappaneau, Hannah Zimmerman,

Bremen: Alexis Poland,

Brewer: Rachael Chavarie, Zachary Cline, Brianna Dugal, Angel Greer,

Bridgton: Laura Pulito, Kate Starkie,

Brooks: Amber Larochelle, Bethany Tripp,

Brunswick: Oaklin Blaisdell, Adam Bourgeois, Alicia Davis, Zachary Garvey, Heather Kinee, Alessio Mencarelli, Eli Michaud, Spencer Wodatch,

Bryant Pond: Ashley Coulombe, Annalise Deschenes,

Buckfield: Maren Lowell, Andrea Swiedom, Hunter Wiley,

Bucksport: Kristina Cloutier,

Camden: William Garske, Eliza Robinson,

Canton: Ciara Keene,

Cape Elizabeth: Christina Kouros,

Carthage: Ashley Hutchinson,

Casco: Sarah Carlson,

Castine: Grant Forbes,

Chelsea: Kendra Burgess,

Chesterville: Abbigayl Czajkowski, Heather McDonald, Amber Soha,

Clinton: McKenna Rogers,

Columbia: Dexter Wright,

Coplin Plt: Jedediah Stevens,

Corinth: Nicole Brewer,

Cornish: Michael Pingree,

Cumberland Center: Emma Payson,

Cushing: Kalyn Grover,

Dayton: Eden LeBlanc, Gabriel Reed,

Dixfield: Elliott Eno, Charles Estabrook, Nolan Miler, Alexis Noyes, Riley Robinson,

Dover Foxcroft: Kellen Strout, Hailey Wellington,

Dresden: Jessica Small,

Durham: Kasey Erlebach, Alex Washburn,

Easton: Tyler Gadaire,

Edgecomb: Melville Geisler, Henry Goggins,

Eliot: Madison Owens,

Ellsworth: Callie Hammer,

Etna: Brock Bubar,

Fairfield: Chelsea Ballard, Stark Duphiney, Calista Hodges, Lily Hood, Elianna Maniatakos,

Falmouth: Piper Alexander, Amanda Boyd, Julie Guerra, Kathryn Josephs, Jacob Leonard, Brandon Martin, Kayla Walsh,

Farmingdale: Morgan Rush, Autumn St Pierre,

Farmington: Isaiah Alexander, Courtney Austin, Jacob Barker, Trevor Benson, Brittany Birmingham, Sarah Blomerth, Taylor Boynton, Krysta Brown, Adrienne Chandler, Carrie Close, Dominick Cognata, ChyAnne Cray, Ashley Cross, Alexandra Dupuis, Mia Emery, Kaitlyn France, Austin French, Jessica Gillich, Sarah Haas, Trevor Hall, Allyson Hammond, Mariah Hebert, Allicia Hilton, Robert Hollis, Micah Howatt, Katlynn Johnson, Hunter Kent, Nathaniel Kidson, Thia King, Monica Klein, Ashley Knowles, Charity LaFrance, Josephine Lewis, Isaac Libby, Sydney Longley, Emily Marquis, Maurice Murray, Anthony Owens, Astra Pierson, Makayla Ross, Sable Sands, Erin Simmons, Christina Taylor, Maxwell Testa, Sara Turner, Justine Walp, Kaleigh Warner, Shane Waters, Jeremy Webster,

Fayette: Gabrielle Richards,

Freedom: Christina Hall,

Freeman Twp: Makayla Martin, Michaela Zelie,

Freeport: Melissa Coro, Sylvie Fenderson, Alejandro Zarco,

Fryeburg: Makayla Frost,

Gardiner: Devon Hall, Alicia Hicks, Heather Towle, Joshua Winters,

Garland: Elizabeth Harrington, Adam Malinauskas,

Glenburn: Valery Gillis,

Gorham: Nicole Couillard, Kara Doane, Elizabeth Kane, Jessica Labrecque, William Ruby, Andrea Stemm,

Gray: Emily Johnson, Bryce Neal, Olivia Pardi,

Greene: Emma Martineau, Haley Teacutter,

Greenwood: Paige Dutterer,

Hallowell: Caroline Blanchard,

Hampden: Danielle Bowler, Drew Kelso, Liana Roy,

Hancock: Juliana Burch, Amber Souve,

Harmony: Callie Bates,

Harpswell: Emily McGlauflin,

Harrington: Maddison Peterson,

Harrison: Jessica Morgan, Brodie Morse,

Hartford: Elaine Randolph,

Hartland: Rylee Godsoe,

Holden: Cheyenne Strine,

Houlton: Connor Bulley, Olivia White,

Industry: Chloe Reichenbach,

Islesboro: Krystal Randlett,

Jackman: Jessica Gilbert,

Jay: Jordan Brotherton, Alana Cole, Matthew Cornelio, Katelyn Gervais, Bradley Howes, Brandon Johnson, Brianna Martin, Michelle Monroe, Justin Parlin, Jenna Sanders, Nathaniel Steele, Lydia Violette-Lee, Destiny White,

Jefferson: Nathan McIvor,

Kennebunk: Emily Carman, Stephanie Macisso, James Williams,

Kingfield: Brianna Hinkley, Brooke-Lynn Hinkley, Isaiah Reid, Olivia Scott,

Lagrange: Alison Turtlott,

Lee: Sidney McLeod,

Leeds: Gabrielle Pelkey, Kyla Sturtevant,

Lewiston: Hannah Hutchings, Alexis Laliberte, Abigail Madden, Corey Martin, Pacifique Ntigura Kwizera, Krystin Perreault, Loretta Rice, Hawa Soubane, Jenessa Talarico, Kasey Talarico,

Liberty: David Mallow,

Lincolnville: Emily Kessel,

Linneus: Deanna Foster,

Lisbon: Cody Campbell, Kailyn Hill,

Lisbon Falls: Karli Crosman-Rogers, Ciera Miller, Jeffrey Willey,

Litchfield: Jordan McMullen,

Livermore: Bradley Hodges,

Livermore Falls: Ashley Greenleaf, Cassi Parker, Kimberly Seitz, Andrew Wilcox, Joshua Wilcox,

Lyman: Keilly Lynch,

Machiasport: Billie Rose Newby, Amber Sprague,

Madison: Megan Cookson, Scott Franzose, Mariah Langton, Summer Libby, Chase Malloy,

Mapleton: Mariah Ellis, Isaac Michaud,

Mars Hill: Sean Brock,

Mechanic Falls: Mariah Dufour, Kayla Millett, Dylan Porter, Jamie Robinson,

Mexico: Shannon Newcomb, Kaitlyn Virgin,

Milford: Haley Murano,

Milo: Theresa Karpowicz, Aimee LaFlamme,

Minot: Paige Hemond,

Monmouth: Mikayla Cameron, Stephanie Dwinal, Joseph Menice, Haley West,

Mount Vernon: Alexandra Dube,

Naples: Reed Bridge-Koenigsberg,

New Harbor: Kaden Pendleton,

New Portland: Avianna Rafferty,

New Sharon: Gregory Baxter, Taylor Burke, Adelle Richards,

New Vineyard: Samuel MacDonald, Courtney Withey,

Newcastle: Mackenzie Telfer,

Nobleboro: Jasmine Packard, Caitlin Waltz,

Norridgewock: Mikayla Chase, Jacob Violette,

North Berwick: Cylus Hill-Yastek,

North Jay: Caroline Donnell,

Northport: Moriah Pinckney,

Norway: Abby Dalzell, Kyleigh Roberts, Ian Vail,

Oakland: McKenna Brodeur, Fern Calkins, Jennifer Hart, Breanna Scoville, Nathan Violette,

Ogunquit: Sandy Mait,

Old Orchard Beach: Mecedaidh Phalen,

Old Town: Emily Beard,

Orono: Isaiah Wilson-McFarlane,

Orrington: Marshall Maxsimic,  Zoe Stonetree,

Orrs Island: Connor Lynch,

Owls Head: Audrey Elliott, Gavin Elliott, Michaela Wright,

Oxford: McKayla Marois,

Parkman: Henry Wanat,

Parsonsfield: Gabriella Winslow,

Patten: Michelle Birmingham,

Penobscot: Natalie Gray,

Phillips: Angelica Levy,

Pittsfield: Jessica Leibowitz, Amelia McCannell,

Pittston: Gabrielle Poirier,

Poland: Cameron Morrell, Alan Young,

Portland: Danielle Chambers, Fair Charles, Abdul Azeez Kalayaf Manahe, Anthony Lewis, Jonas Maines, Dominic Martorano, Nathaniel Red, William Sampson, Phoebe Shaw, Katie Tomer,

Presque Isle: Elise Guerrette, Kaleigh Kinney, Thomas Watson,

Princeton: Tia Cobb,

Randolph: Bethany Abram, Amy Fortier-Brown,

Readfield: Maddalena Chiappetta,

Richmond: Kyla Johansen, Sarah Surace,

Rockland: Ian Grima,

Rockland: Sydney Gustafson,

Rumford: Maria Drew, Karen Flaherty, Rylee L’Italien, Julianne Petrie, Ronald Russell, Brittany Wakefield, Lindsey White, Kaitlyn York,

Sabattus: Ashley Forshaw, Meagan Ring,

Saco: Rebecca Crist, Kyra Doles, Andrew Harvey, Kathleen LeBlanc, Daniel Picard, Amelya Tibbetts,

Saint Albans: Emily Taylor, Kirstin Taylor,

Salsbury Cove: Paige LeDuc,

Sanford: Joshua Allen, Bryan Eldridge, Tyler Flayhan, Lindsey Herzig,

Scarborough: Rebecca Beatty, Emma Crovo, Jamie Dillon, Liam Erickson, Joseph Haggerty, Eliza Halbig, Milani Hicks, Eliza Hopkins, Andrew Parent, Bailey Shevenell,

Searsport: Paige Ireland, Sylvia Schulze,

Shapleigh: Emily Kelley, Leah Ridley,

Sidney: Garrett Fisher, Margaret Pomerleau,

Skowhegan: Bonnie-Jane Aiken, Mariah Bonneau, Audrey Carroll, Mackenzie Clement, Hailey Grace, Anna Hansen, Robert Knowles, Courtney Lyons, Alana Mayhew, Linda Welch,

Smithfield: Kristen Salley,

Solon: Lindsey Locklear,

South Berwick: Lauren Brown, Jared Davis, Meagan McCormick, Annie Moloney, Emily Osborne,

South China: Marissa Chamberlain, Stevie Chayer, Mia Taylor,

South Paris: Daniel Abbatello, Kirsten Corey, Susan Gary, Emily Lathrop,
South Portland: Julianne Andreades, Hannah Calkin, Paige Carter, Megan Clifton, Nicole Foote, Amber McKenzie, Chase Rerrick, Molleigh Walsh,

South Thomaston: Nicholas Cross,

Stockton Springs: Cassie Donald,

Strong: Nicholas Cole, Devin Donahue, Alora Ross,

Sumner: Mckayla Darling,

Surry: Kaitlyn Kinney,

Temple: Aiden Kalesnick, Kayla St Pierre,

Tenants Harbor: Meredith Laliberte, Erika Tardif,

Topsham: Sophia Barnard, Sara Lamb, Anna Manuel, Kimberly Richards,

Trenton: Hailey Craig,

Trescott Twp: Nicholas Fitzsimmons,

Troy: Cameron Morin, Nicole Schofield, Darian Wren,

Turner: Abbie Hartford, Emily Hartford, Jason Labbe, Molly McCormick, Kaitlyn Mitchell, Kelly Pomerleau, Alexandria Ridley,

Union: Hunter McDaniels-Rossiter,

Unity: Madison Vigeant,

Upton: Jessica Casey,

Vassalboro: Benjamin Cloutier, Alicia Stafford, Abby Waceken, Morgan Wellman,

Vienna: Dylan Lord,

Waldo: Darrell Roberts,

Waldoboro: Hope Lash,

Walpole: Jordan Farrin,

Warren: Joshua Beckett, Miranda Belcher,

Washington: Caitlin Raye, Olivia Vanner,

Waterford: Alyssa Morin,

Waterville: Misty Belanger, Alexander Carey, Joshua Carey, Megan Denis, Anastasia Drew, Brooke Michonski, Amethyst Miller, Jacob Montgomery, Monicah Paquette, Rebekah Paradis, Lydia Roy, Morgann Tortorella, Aurora Turmelle,

Wayne: Wendy Castonguay,

Weld: Eric Berry,

Wells: Allison Jarvis, Elizabeth Niznik,

West Baldwin: Olivia Ridley,

West Bath: Molly Maurer,

West Gardiner: Eleanor Luken, Olivia Merrill, Abigayle Weston,

West Paris: Kayleigh Knox, Kimberly Smith,

Westbrook: Christopher Beahm, Lydia Lebrasseur Fernandes, Sophia Manning, Lynn Richards, Sage Van Eekhout,

Whitefield: Jordan Bailey, Amber Grady,

Wilton: Jacob Allen, Matthew Breer, Josiah Chapman, Alan Collins, Emilee Eustis, Moriah Hammond, Joshua Heath, Ashley Kimball, Jordan Lecours, Janis Stinson-Pryor,

Windham: Gwen Baker, Samuel Burnell, Sarah Eastman, Jacqueline Gleason-Boure, Eamon Reis, Dominic Stevens,

Windsor: Bethany Bergeron, Taylor Boucher, Miranda-Lee LaRose,

Winslow: Jessica Carver, Machaela Laramee, Erin McClay, Steven Nutting, Brennah O’Connell,

Winterport: Derek Ginn,

Winthrop: Alyssa Arsenault, Adlin Chaparin, Derek Mclaughlin, Jordan Newhall, Kayleigh Oberg, Sarah Spahr, Gabrielle Stewart, Jasper Williams,

Woolwich: Amelia Barrett, Brooke McElman, Isabella Monbouquette,

Yarmouth: Margaret Bertocci, Jordan Glassock, Lydia MacDonald, Mikayla Wyman,

York: Brooke Sevigny, Haylie Sevigny,

CONNECTICUT

Beacon Falls: Stephanie McLean,

Bethel: Jessica Howe,

Brooklyn: Kimberly Day, Caitlyn Noll,

Canterbury: Hope Garrett,

East Berlin: William Heimlich,

Farmington: Olivia Sullivan,

Hamden: Matthew Wilson,

Jewett City: Heather Boland,

Middletown: Rebecca Mierzejewski,

Naugatuck: Olivia Ford,

North Franklin: Amanda Ciufecu,

South Windsor: Alexandra Veilleux Champagne,

Southington: Kelly Toomey,

Waterbury: Bethany Wicks,

MASSACHUSETTS

Acton: Meaghan Wildes,

Amesbury: Joy Jancewicz,

Amherst: Isaac Wright,

Bellingham: Belanna Morales,

Brockton: Jessica Freeborn,

Cummington: Aurora Bartley,

Dedham: Christopher Canavan,

Fitchburg: Benjamin Amburgey,

Gardner: Elayna Chamberlin,

Halifax: Mekaela Brown,

Hanson: Jillian Shangold,

Marlborough: Lowell Warren,

Mashpee: Timothy Maciel, Taylor Marcotte,

Medfield: William Shames,

Mendon: Alison Simoneau,

Plymouth: Alyssa Dillan, Brittany Jerome,

Roxbury: Steffon Gales,

Scituate: Audrey Kahrs,

South Easton: Megan Poirier,

Southborough: Bridget Levandowski,

Sutton: Carson Hope,

Westborough: Thandiwe Andrade-Foster,

Wrentham: Connor Marland,

NEW HAMPSHIRE

Bow: Rachel Porath,

Claremont: Hayley Valdivia,

Derry: Theodore Wallace,

Fitzwilliam: Gianna Cialdea,

Franklin: Samantha Wood,

Fremont: Caren Connor,

Gilmanton Iron Works: Jennifer Hancock,

Hampton: Nickole Burns,

Holderness: Daniel McLaughlin,

Hooksett: Jenna Arcand,

Hudson: Mikayla Sintiris,

Lyman: Brianna McGrath,

Manchester: Jessica Baron,

Merrimack: Brian Weiner,

Moultonborough: Tristan Price,

Nashua: Zachary Roberge,

Pelham: Andrea Mitchell,

Plaistow: Kristine Sarasin,

Plymouth: Nicholas D’Aleo,

Raymond: Jade Hurteau,

Salem: Cheyenne VanDooren,

Wilton: Dalton Brooks,

RHODE ISLAND

Barrington: Sidney Stanhope,

Greene: Kyra Zabel,

Johnston: Madison Follett,

Portsmouth: Nicholas Marshall,

Wakefield: Benjamin Daly-LaBelle,

Warwick: Mariah Morey,

VERMONT

Barton: Connor Gaboriault,

Bloomfield: Lydia Donovan,

Brattleboro: Vanessa Brown, Ross Momaney,

Essex Junction: Colleen Messier,

Lyndonville: Alyssa Leonard,

North Springfield: Breanna Vittum,

Saint Johnsbury: Jessica Brink,

Waitsfield: Rebecca Collins,

Williamstown: Garret Poulin,

Williston: Kyla Antonioli,

CALIFORNIA

Anaheim: Makenna Berry,

COLORADO

Conifer: Hannah Binder,

DELAWARE

Bear: Eryn Finnegan,

GEORGIA

Dacula: Megan Galvez,

MARYLAND

Elk Mills: Lucas Dwornik,

NEW JERSEY

Jackson: Darby Murnane,

Washington: Meadhbh Carroll,

NEW YORK

Brooklyn: Leila Pellegrino,

Johnstown: Fleur Houle,

Newburgh: Rebecca Johnson,

SOUTH CAROLINA

Abbeville: Claudia Intama,

TEXAS

Boerne: Matthew Dotson,

San Antonio: Mikhayla Flores,

VIRGINIA

Dale City: Whitney LeMay,

Great Falls: Maha Khan,

Sterling: Michael Donnelly.

# # #

UMF Emery Community Arts Center features GoldenOak with Natural High Jumble in summer Concert on the Lawn, July 27

FARMINGTON, ME  (July 10, 2018)—The UMF Emery Community Arts Center is holding a summer Concert on the Lawn featuring GoldenOak with Natural High Jumble, at 6 p.m., Friday, July 27. Doors open at 5:30 p.m. and music lovers are invited to bring their favorite lawn chair or beach blanket and enjoy an evening of live music.

GoldenOak

GoldenOak

GoldenOak is an emerging sound in New England folk music. A Portland, Maine based, Indie-Soul-Folk, sibling duo, Zak and Lena Kendall were born and raised in the Sandy River Valley of Western Maine. The two started making music together as kids and the bond of brother and sister is evident in their carefully crafted songs, poetic lyrics, and flowing harmonies. Influenced early by legends like Crosby, Stills, Nash, and Young, Simon and Garfunkel, and The Band, and by the like of Fleet Foxes, First Aid Kit and Ray LaMontagne.

Zak and Lena record and often tour with fellow musicians and band mates, Mike Knowles (bass), Max Eddington (piano), and Jackson Cromwell (percussion). Over the last two years, they shared the stage with many notable artists such as Lady Lamb, The Dustbowl Revival, The Ghost of Paul Revere, The Mallett Brothers Band, and Parsonsfield.

Natural High Jumble

Natural High Jumble

Natural High Jumble, a sharp and energetic trio, rises out of Western Maine’s rolling hills. Lindsay Mower, principle songwriter/vocalist/bassy rhythm guitarist (western Maine songstress); Matt Mower, drummer/percussionist and Joe Hodgkins, lead/rhythm guitarist, bring to the stage a soulful, grooving blend of folksy, bluesy jazz rock.

General admission is $8, students and seniors $5, children 12 and under free. A cash bar is available.

Emery Community Arts Center is located on Academy Street on the University of Maine at Farmington campus.

GoldenOak began writing music and performing in 2014. Their early songs led to their first official release, Pleasant St., in 2016, an album they co-wrote with cellist Seth Wegner. Following Pleasant St., Zak and Lena produced the Acadia Sessions, a series of live video sessions to highlight the album as they toured widely in the Northeast gaining in audience and recognition.

In October 2017, GoldenOak released Foxgloves, a 6 track EP that builds on Zak and Lena’s folk roots with a remarkable orchestral approach. On the EP, the siblings expand their earthy sound and songwriting with percussion, piano, trumpet, cello and violin. The band kicked off their Foxgloves release tour with a sold out show at Portland’s One Longfellow Square, and in December, Foxgloves was voted “EP of the Year” by the Portland Music Awards.

More on the UMF Emery Community Arts Center

The Emery Community Arts Center is an innovative, experimental venue for the arts in Western Maine. It features an exciting 2,500-square-foot, 109-seat multipurpose performance space with dynamic vertical foldaway doors that open onto an outdoor performance area and a 1,600-square-foot Flex-Space gallery for traditional exhibits, new media and performance art. A dramatic interior corridor offers additional exhibition space and connects the center with the UMF Alumni Theater.

# # #

Media Contact: Ann Bartges, director of Emery Community Arts Center, ann.bartges@maine.edu or 207-778-7461
http://www2.umf.maine.edu/inside/wp-content/uploads/sites/159/2018/07/RP178-075A.jpg
Photo Credit: Submitted photo
Photo Caption: GoldenOak

http://www2.umf.maine.edu/inside/wp-content/uploads/sites/159/2018/07/RP178-075B.jpg
Photo Credit: Submitted photo
Photo Caption: Natural High Jumble

 

UMF offers Maine Guide Training Program as credit-bearing course this summer

FARMINGTON, ME  (May 21, 2018)–The University of Maine at Farmington is excited to announce that it will be offering the Registered Maine Guide Training Program as a credit bearing course this summer on the UMF campus. The class will be held from June 18-22, 8 a.m. to 5 p.m.

This state approved Maine Guide Training curriculum provides the necessary classroom instruction which, in conjunction with students’ field experience, will prepare them to confidently test with the Maine Department of Inland Fisheries and Wildlife in pursuit of their state license.

Registered Maine Guides are outdoor professionals who are licensed in a number of specialized classifications to assist any person in the fields, forests or on the waters or ice within the jurisdiction of the State of Maine. The UMF course curriculum will cover Recreation, Fishing and Hunting Guide license classifications.

Instructors for the UMF course will be John and Tami Rogers from Maine’s Outdoor Learning Center in Lincolnville. A. Master Maine Guide and U.S. Coast Guard Captain for over 30 years, John has guided extensively throughout Maine and in the Florida Keys. A Registered Maine Guide for 20 years, Tami is passionate about the woods and waters of Maine. Both are committed to help their students become members of the elite group of some of the best trained outdoor experts that support the woods and waters of Maine.

The UMF course will include:

  • State approved curriculum for Recreation, Fishing, and Hunting Guide licenses
  • Extensive map reading and compass skills
  • Extensive “outdoor” practical information related to testing and guiding
  • Outdoor handbook with 500 question practice test
  • Mock oral board
  • Maine Guide first-aid training available

To register:
UMF Students can use their Maine Street Account to register or contact Merrill Center and speak with Ruth.

Community members, please contact Andrew Willihan at andrew.willihan@maine.edu or call 603-667-1669.

# # #

 

 

 

UMF celebrates 2018 Commencement ceremony

UMF celebrates 2018 Commencement ceremony

FARMINGTON, ME  (May 12, 2018)—University of Maine at Farmington graduates marched with excitement and pride today, Saturday, May 12, in the 2018 Commencement ceremony. A spirited procession of approximately 370 bachelor’s and master’s degree graduates was led by UMF President Kathryn A. Foster, UMF faculty, administrators, dignitaries and class officers to the traditional sounds of bagpipes.

“During their time at UMF, our nearly 400 graduates have dreamed about and diligently pursued that moment when they walk across the stage,” said Foster. “The moment never gets old,” she continued. “It’s a day when the entire UMF community congregates to celebrate the milestone achievement of our graduates as they forge ahead with their life’s goals. We are so proud that they chose UMF for their journey and confident in the difference they’ll make in Maine and beyond.”

Bill Green

Bill Green

Bill Green, award-winning broadcast journalist and host of Emmy-winning Bill Green’s Maine, delivered today’s Commencement address to UMF graduates, their families and honored guests. A broadcasting legend in Maine with a long history of excellence in his craft, Green was awarded an honorary degree of Doctor of Humane Letters for his significant contributions and achievements.

A lifelong Mainer, Green was born in Bangor and was educated in Bangor schools and the University of Maine. While still in college, he began working behind the scenes in the news business, and three years later debuted as a sportscaster at WLBZ2. He went on to anchor weekend sports statewide with WCSH6 in Portland.

His interest in Maine and Mainers and his desire to understand and share the deeper story soon found him as a full-time feature reporter at the Portland station. In 2000, he started producing Bill Green’s Maine and has been covering all-things-Maine ever since. In 2015, he won a Regional Edward R. Murrow Award for feature writing and an Emmy for Outstanding Light Feature. The following year, Bill Green’s Maine won the Regional Emmy as Outstanding Magazine Program in New England.

Green is an inductee in the Maine Broadcasting Hall of Fame, the Maine Sports Hall of Fame and the Silver Circle of the New England Chapter of the National Academy of Television Arts and Sciences.

He is a registered Maine Guide and a senior warden at Trinity Episcopal Church of Portland. He and his wife live in Cumberland and have two grown children.

Bryce Neal, UMF senior speaker

Bryce Neal, UMF senior speaker

Graduating senior Bryce Neal from New Gloucester gave today’s student address. A geology major, Neal was accepted last summer to do field research in Yellowstone with the National Science Foundation’s Research Experiences for Undergraduates program and investigated high elevation ponds in Maine as a UMF research assistant.

He also worked as an AmeriCorps volunteer with the Maine Conservation Corps, building and maintaining trails on Maine public lands and state parks; served with the University’s Rotaract organization and skied with UMF’s Nordic Ski Team. After graduation, Neal plans on doing geophysical fieldwork for the EarthScope project, an NSF funded project.

Foster and Eric Brown, provost and vice president for academic affairs, conferred degrees to this year’s graduates. James O. Donnelly, member of the UMS Board of Trustees, delivered greetings to the graduates from the University of Maine System. University of Maine System Chancellor James H. Page was also present.

More on University of Maine at Farmington

A nationally-recognized liberal arts college, UMF enjoys a more than 150-year tradition of providing a quality academic experience combined with the personal attention and close student / faculty collaboration that helps prepare all students to be successful. Rooted in a tradition of teacher preparation, UMF offers top quality programs in the arts and sciences, teacher preparation and pre-professional studies. UMF is located in the heart of Maine’s four-season outdoor recreational region and is a welcoming, close-knit academic community that prepares students for engaged citizenship, enriching professional careers and an enduring love of learning.

EDITOR’S NOTE: Images can be found at:
http://www2.umf.maine.edu/inside/wp-content/uploads/sites/159/2018/05/RP178-069A.jpg
Photo Credit: Submitted photo
Photo Caption: Bill Green

http://www2.umf.maine.edu/inside/wp-content/uploads/sites/159/2018/05/RP178-069B.jpg
Photo Credit: UMF photo
Photo Caption: Bryce Neal, UMF senior speaker
 

The list of 2018 University of Maine at Farmington graduates includes:

MAINE

Albion: Aubrey Kressler, B.A. Psychology;

Alfred: Trevor Burns, B.A. Actuarial Science and Mathematics;

Andover: Katherine Merrill, B.S. Early Childhood Education;

Ashland: Julianne McLaughlin, B.A. Political Science;

Athens: Mona Bussell, B.S. Elementary Education;

Auburn: Lily Bissonette, B.S. Early Childhood Education; Amanda Dwyer, B.S. Special Education; Margaret Fogarty, B.S. Community Health Education; Nathan Pushard, B.S. Secondary Education – Mathematics and Mathematics;

Augusta: Autumn Bilyeu, B.S. Rehabilitation Services; Carlene Mosca, B.S. Early Childhood Education; Amanda Perry, B.S. Community Health Education; Brandon Terrill, M.S. Ed. Leadership; Lauren Wheelock, B.S. Early Childhood Special Education; Sean Zubrod, B.A. Business Economics;

Bangor: Joseph Brichetto, B.S. Secondary Education – Social Studies; Timothy Bullard, B.S. Community Health Education; Kyle Clukey, B.A. English; Molly Jack, B.S. Elementary Education; Stephen Riitano, B.S. Secondary Education – Social Studies;

Bar Harbor: Madison Uliano, B.A. International & Global Studies and History;

Belfast: Kally Bowen, B.S. Secondary Education – Social Studies;

Belgrade Lakes: Jesse Enos, B.S. Secondary Education – Chemistry;

Benton: Susan Giguere, B.S. Early Childhood Education; Nicholas Hart, M.S. Ed. Leadership; Stacy Hart, M.S. Ed. Leadership;  Mitchell Walston, B.S. Secondary Education – Life Sciences;

Berwick: Klara-Sophia Hill, B.A. Business Economics;

Bethel: Renee Charette, M.S. Ed. Leadership;

Biddeford: Keely Gendron, B.S. Elementary Education; Danica Lamontagne, B.A. Interdisciplinary Studies: Environmental Policy and Planning and Political Science; Layne Nason, B.A. Geography; Phoebe Robinson, B.A. Actuarial Science and Business Economics;

Boothbay: Katherine Norton, B.G.S. Bachelor of General Studies;

Bowdoinham: Hannah Zimmerman, B.A. English;

Brewer: Gabriel Gauvin, B.A. Outdoor Recreation Business Administration; Cassidy Marsh, B.A. English;

Bridgton: Laura Pulito, B.S. Secondary Education – English;

Brooklin: Anthony Bianco, B.S. Community Health Education;

Brooks: Amber LaRochelle, B.S. Elementary Education;

Brunswick: William Doehring, B.F.A. Creative Writing; Destiny Merrill, B.S. Elementary Education; Vivian Zinni, B.S. Secondary Education – English;

Bucksport: Kenneth Emerton, B.A. Psychology;

Calais: Scott Carpenter, B.A. Interdisciplinary Studies: Philosophy/Religion and Performing Arts; Dominic Martorano, B.A. Psychology;

Canaan: Kasi Pratt, B.A. Interdisciplinary Studies: Culture, Meaning and Society and English;

Canton: Ciara Keene, B.A. English;

Cape Elizabeth: Christina Kouros, B.S. Elementary Education;

Caribou: Misty Belanger, B.S. Rehabilitation Services; Rene Gorneault, M.S. Ed. Leadership;

Carmel: Leah Boucher, B.S. Elementary Education;

Carrabassett Valley: Matthew Yellis, B.A. Psychology;

Castine: Jennifer McKenney, B.A. Business Economics;

Caswell: Madison Doody, B.A. Outdoor Recreation Business Administration;

Chelsea: Kassidy Frost, B.S. Rehabilitation Services;

Chesterville: Silas Cooper, B.F.A. Creative Writing; William Doray, B.A. History;

Clifton: Ashley Hinkley, B.S. Elementary Education;

Dayton: Kristin Cobleigh, B.S. Elementary Education;

Detroit: Hannah Emery, B.S. Elementary Education;

Dixfield: Alexis Noyes, B.S. Early Childhood Special Education;

Dover-Foxcroft: Anna Hansen, B.S. Rehabilitation Services; Bridget Wright, M.S. Ed. Leadership;

Durham: Sasha Hampton, B.S. Early Childhood Education;

East Boothbay: Brooke Alley, B.S. Community Health Education;

East Dixfield: Krystal Blood, B.S. Secondary Education – Life Sciences;

East Waterboro: Kaylond Mauzerolle, B.S. Community Health Education;

East Wilton: Jordan Lecours, B.A. Psychology;

Easton: Tyler Gadaire, B.F.A. Creative Writing and English;

Ellsworth: Chelsea Wallace, B.S. Elementary Education;

Falmouth: Amanda Boyd, B.S. Elementary Education; Julie Guerra, B.F.A. Creative Writing; Owen Prescott, B.A. Mathematics;

Farmingdale: Jessica McKenna, B.A. Outdoor Recreation Business Administration; Sarah McQuoid, B.S. Elementary Education;

Farmington: Courtney Austin, B.A. Interdisciplinary Studies: Business Psychology; Courtney Bailey, B.S. Elementary Education; Rileigh Blanchet, B.A. Business Economics; Krysta Brown, B.S. Rehabilitation Services; Dominick Cognata, B.S. Secondary Education – Social Studies; Joy Cognata, B.A. Interdisciplinary Studies: Business Psychology; Laura Columbia, M.S. Ed. Leadership; Megan Cookson, B.S. Early Childhood Special Education; Sarita Crandall, B.S. Elementary Education; Gage Currie, B.S. Elementary Education; Elliott Eno, B.A. Visual Arts; Danielle Guerrette, M.S. Ed. Leadership; Allyson Hammond, B.A. Psychology; Mariah Hebert, B.S. Rehabilitation Services; Robert Hollis, B.S. Community Health Education; John Kaminski, B.A. Interdisciplinary Studies: Philosophy/Religion; Monica Klein, B.S. Special Education; Katrina Ladd, B.A. Psychology; Jacob Legere, B.A. Interdisciplinary Studies: Culture, Meaning and Society; Josephine Lewis, B.A. Performing Arts; Terri Mayo, B.G.S. Bachelor of General Studies; Heather McDonald, B.A. Psychology; Jacob Murphy, B.A. Psychology; Michael Paradis, B.A. Geology; Astra Pierson, B.A. English; Jordan Plog, B.S. Community Health Education; Eli Simmons, B.S. Rehabilitation Services; Melody Tobey, B.G.S. Bachelor of General Studies; Jeremy Webster, B.A. Psychology; Kristyn Wiles, B.S. Elementary Education; Yusuf Yama, B.G.S. Bachelor of General Studies;

Fayette: Kasey Richards, B.S. Early Childhood Education;

Fort Fairfield: Matthew Grillo, M.S. Ed. Leadership;

Fort Kent: Margaret Guimond, M.S. Ed. Leadership; Loni Nadeau, M.S. Ed. Leadership; Robby Nadeau, M.S. Ed. Leadership;

Franklin: Sarah Young, B.S. Community Health Education;

Freeman Twp: Michaela Zelie, B.F.A. Creative Writing;

Freeport: Nicholas Cartmell, B.A. Outdoor Recreation Business Administration; Melissa Coro, B.A. Psychology; Wyatt McCurdy, B.S. Environmental Science;

Fryeburg: Makayla Frost, B.S. Early Childhood Education;

Gardiner: Lee-Anne Greenleaf, B.S. Elementary Education; Taylor Lockhart, B.A. Political Science; Skylar McMillan, B.A. Outdoor Recreation Business Administration;

Glenburn: Alexandra Cookson, B.S. Elementary Education;

Gorham: Ashley Brown, B.S. Early Childhood Education; Melissa Walls, B.A. Psychology; Owen Whitehead, B.A. Outdoor Recreation Business Administration; Katie Yates, B.S. Early Childhood Education;

Gray: Bryce Neal, B.A. Geology; Richard Southard, B.F.A. Creative Writing and English; Kayla Vannah, M.S. Ed. Leadership;

Greene: Samuel Godfrey, B.S. Community Health Education; Cassandra Morgan, B.S. Early Childhood Education;

Harpswell: Sierra Gilley, B.S. Elementary Education;

Harrison: Jessica Morgan, B.S. Rehabilitation Services;

Houlton: Gregory Smaligo, B.S. Rehabilitation Services; Timothy Tweedie, M.S. Ed. Leadership;

Industry: Kiana Thompson, B.S. Community Health Education;

Island Falls: Taylor Bishop, B.S. Early Childhood Education;

Jackman: Nova Jarvis, B.F.A. Creative Writing;

Jay: Brandon Johnson, B.A. Computer Science; Brianna Martin, B.S. Community Health Education; Julie Purrington, B.A. Visual Arts; Jenna Sanders, B.A. Interdisciplinary Studies: Self-Designed – Philosophy, Politics, Economics; Dorothy White, B.A. English;

Kennebunk: Emily Carman, B.A. Interdisciplinary Studies: Environmental Policy and Planning; Krystal Livermore, B.S. Elementary Education; Owen White, B.A. Psychology;

Kingfield: Jonathan Hart, B.A. Business Economics; Troy Palmatier, B.A. Business Economics;

Kittery Point: Gavin Frisbee, B.A. Outdoor Recreation Business Administration;

Lagrange: Alison Turtlott, B.F.A. Creative Writing and English;

Lamoine: Blair Bailey, B.S. Elementary Education;

Lebanon: Jennifer Daniels, M.S. Ed. Leadership;

Leeds: Mark Thibodeau, M.S. Ed. Leadership; Brooke Wardwell, B.S. Elementary Education;

Levant: Nicholas Pinkham, B.S. Secondary Education – Social Studies;

Lewiston: Mana Abdi, B.A. Political Science; Courtney Jacques, B.S. Community Health Education; Alexis Laliberte, B.S. Rehabilitation Services; Abigail Madden, B.S. Special Education; Rebekah Morin, B.S. Rehabilitation Services; Erin Morris, B.S. Elementary Education; Renee Poulin, B.S. Elementary Education; Loretta Rice, B.S. Elementary Education; Michelle Sicotte, B.A. English and Psychology; Jenessa Talarico, B.G.S. Bachelor of General Studies; Jeremy Young, M.S. Ed. Leadership;

Limerick: Bailey Ohman, B.S. Elementary Education; Brian Wardwell, B.A. Interdisciplinary Studies: Philosophy/Religion;

Lincoln: Abigail Brown, B.F.A. Creative Writing;

Litchfield: Jordan McMullen, B.S. Secondary Education – Science;

Livermore: Kenda Newman, B.S. Community Health Education;

Livermore Falls: Brooke Cushing, B.S. Early Childhood Education; Destinie Maxham, B.S. Rehabilitation Services; Amanda Ready, B.S. Early Childhood Education; Michael Taylor-Hampton, B.A. Computer Science;

Madison: Charie Cole, B.S. Rehabilitation Services; Jonathan Petrey, B.A. Visual Arts; Ross Sirois, B.G.S. Bachelor of General Studies;

Madrid Twp: Tabitha Huntoon, B.A. Psychology;

Mapleton: Angela Bernier, M.S. Ed. Leadership; Danette Madore, M.S. Ed. Leadership;

Mars Hill: Mindy Bell, M.S. Ed. Leadership; Jennifer Mahan, M.S. Ed. Leadership;

Mechanic Falls: Caitlyn Currie, B.S. Special Education; Mariah Dufour, B.S. Rehabilitation Services; Susan Gary, B.A. Actuarial Science and Mathematics; Shane Waters, B.A. Performing Arts;

Medway: Allie Currie, B.S. Elementary Education;

Mercer: Jeffrey Lamar, B.A. Interdisciplinary Studies: Business Psychology;

Mexico: Kaitlyn Virgin, B.S. Rehabilitation Services;

Milford: Haley Murano, B.A. Psychology;

Milo: Theresa Karpowicz, B.S. Early Childhood Education; Aimee LaFlamme, B.S. Rehabilitation Services;

Minot: Kayla Ide, B.A. English; MacKenzie Thomas, B.A. Psychology;

Monmouth: Ashley Coulombe, B.S. Rehabilitation Services; Joseph Menice, B.S. Community Health Education;

Monticello: Kierra Carmichael, B.S. Elementary Education;

Mount Desert: Katharine Walker, B.S. Early Childhood Education;

Mount Vernon: Taylor Boynton, B.S. Rehabilitation Services; Michael Stahler, B.G.S. Bachelor of General Studies;

New Gloucester: Melissa Elie, M.S. Ed. Leadership; Daniel Marshall, B.A. Interdisciplinary Studies: Philosophy/Religion;

New Sharon: Kegan Blood, B.A. Interdisciplinary Studies: Business Psychology; John Evans, B.S. Community Health Education; Jake Roberts, B.S. Secondary Education – Physical Sciences;

Newport: Amy McDaniel, M.S. Ed. Leadership;

Nobleboro: Caitlin Waltz, B.F.A. Creative Writing;

Norridgewock: Chantal Diamond, B.A. Interdisciplinary Studies: Culture, Meaning and Society; Devin Lachapelle, B.S. Elementary Education; Amy Washburn, B.S. Elementary Education;

North Berwick: Lindsay Gorman, B.S. Special Education;

Norway: Ian Vail, B.S. Rehabilitation Services;

Old Orchard Beach: Sarah Jenkins, B.S. Elementary Education;

Orrington: Katherine Greenlaw, B.A. Biology;

Orrs Island: Connor Lynch, B.S. Secondary Education – Social Studies;

Otisfield: Nicholas Attaliades-Ryan, B.S. Environmental Science; Riley Chickering, B.S. Secondary Education – Social Studies;

Palermo: Hannah Aurich, B.S. Elementary Education;

Phillips: Angelica Levy, B.A. Psychology;

Pittsfield: Shane Hathaway, B.A. Psychology;Adam Shorey, B.S. Rehabilitation Services;

Pittston: Gabrielle Poirier, B.S. Early Childhood Education;

Poland: Daniel Bernier, B.A. Outdoor Recreation Business Administration; Ashley Knowles, B.S. Early Childhood Education; Cameron Morrell, B.A. Visual Arts;

Portland: Helene Kabasu, B.S. Early Childhood Education; Anthony Lewis, B.A. English; Serge Nyirikamba, B.A. Biology; Olivia Pardi, B.A. English; Phoebe Shaw, B.F.A. Creative Writing;

Presque Isle: Julie Conrad, M.S. Ed. Leadership; Kaleigh Kinney, B.S. Rehabilitation Services;

Rangeley: Sandra Campbell, B.S. Rehabilitation Services;

Readfield: Maddalena Chiappetta, B.A. Psychology; Katelyn MacGregor, B.A. Psychology;

Richmond: Sarah Surace, B.S. Rehabilitation Services;

Rome: Katelin Carey, B.S. Secondary Education – Mathematics; Christopher DeLisle, B.A. Outdoor Recreation Business Administration; Marisa Getchell, B.S. Elementary Education;

Roxbury: Emily Knapp, B.S. Community Health Education;

Rumford: Rylee L’Italien, B.S. Rehabilitation Services; Abbey Pinkham, B.A. Political Science;

Sabattus: Meagan Ring, B.A. Actuarial Science and Mathematics;

Saco: Kyra Doles, B.A. Actuarial Science; Kayla Tremblay, B.S. Elementary Education; Pui Wong, B.S. Early Childhood Education;

Saint Albans: Lindsay Mower, B.S. Community Health Education;

Sanford: Joshua Allen, B.G.S. Bachelor of General Studies; Tyler Flayhan, B.S. Community Health Education;

Sangerville: Courtney Richardson, B.S. Elementary Education;

Scarborough: Chase Damon, B.A. Geography; Brendan Murphy, B.A. Business Economics;

Sebago: Abigail Lucy, B.S. Elementary Education;

Skowhegan: Heather Hardesty, B.A. Psychology; Brittany Hemphill, B.A. Psychology; Patrick Poirier, B.A. Interdisciplinary Studies: Culture, Meaning and Society; Linda Welch, B.S. Environmental Science;

Smyrna Mills: Aimee Goff, M.S. Ed. Leadership;

Solon: Lindsey Locklear, B.A. Interdisciplinary Studies: Self-Designed – Applied Animal Behavior;

South Berwick: Meagan McCormick, B.A. Psychology; Emily Osborne, B.S. Early Childhood Education; Erin Silver, B.S. Early Childhood Education;

South China: Mia Taylor, B.S. Early Childhood Special Education;

South Paris: Daniel Abbatello, B.A. Business Economics;

South Portland: Hannah Calkin, B.F.A. Creative Writing; Megan Clifton, B.S. Community Health Education; Tracy Kelly, B.S. Early Childhood Education; Chase Rerrick, B.A. Geology; Justine Walp, B.A. English;

South Thomaston: Nicholas Cross, B.A. English;

Springvale: James Parks, B.A. Outdoor Recreation Business Administration;

Standish: Joshua Conley, B.S. Secondary Education – Chemistry;

Starks: Isaac LaCasse, B.S. Special Education;

Stratton: Caitlin Humphries, B.A. Psychology;

Strong: Nicholas Cole, B.A. Visual Arts;

Sumner: McKayla Darling, B.S. Early Childhood Education; Samantha Zak, B.S. Early Childhood Education;

Swanville: Michelle McIntire, B.A. Psychology;

Topsham: Emma Brown, B.S. Early Childhood Education; Kelly Nelson, M.S. Ed. Leadership; Carly Raymond, B.S. Elementary Education;

Troy: Darian Wren, B.S. Elementary Education;

Turner: Tad Caldwell II, B.A. Geography; Kristen Eastman, B.S. Rehabilitation Services; Alisha Labbe, B.S. Early Childhood Special Education; Dana Monbleau, B.S. Elementary Education; Kelly Pomerleau, B.S. Rehabilitation Services; Michael Richard, B.A. Business Economics;

Upton: Jessica Casey, B.A. English and Psychology;

Van Buren: Kylie Lapierre, M.S. Ed. Leadership;

Vassalboro: Kiara Morrissette, B.S. Elementary Education;

Vienna: Dylan Lord, B.A. Biology;

Waldoboro: Ashton Harvey, B.S. Elementary Education;

Warren: Haley Mank, B.S. Special Education;

Washington: Olivia Vanner, B.A. Visual Arts;

Waterboro: Lauren Stetson, B.F.A. Creative Writing;

Waterville: Daniel Boynton, B.A. Performing Arts; Alexander Carey, B.S. Rehabilitation Services; Megan Denis, B.F.A. Creative Writing; David Labbe, B.A. Outdoor Recreation Business Administration; Jacob Montgomery, B.A. Biology;

Weld: Eric Berry, B.A. Visual Arts; Lauren Young, B.S. Secondary Education – Social Studies;

Wells: Elizabeth Thompson, B.S. Elementary Education; Grace Wright, B.A. Actuarial Science and Mathematics;

Westbrook: Christopher Beahm, B.S. Environmental Science; John Cobblah, B.S. Early Childhood Education; Nicholas Minor, B.S. Elementary Education; Sean Murphy, B.S. Community Health Education; Ethan Nash, B.S. Community Health Education; Lynn Richards, B.S. Early Childhood Education; Tucker Tardif, B.A. English;

Wilton: Caleb Allen, B.A. History; Sierra Foshay, B.S. Special Education; Amanda Moody, B.S. Community Health Education;

Windham: Samuel Burnell, B.A. Visual Arts; Sabrina Campbell, B.S. Early Childhood Education; Sarah Eastman, B.A. Mathematics;

Windsor: Andrew Grady, B.S. Elementary Education;

Winslow: Marsha Demers, M.S. Ed. Early Childhood; Autumn Hopkins, B.S. Elementary Education; Brennah O’Connell, B.A. Biology; Matthew Wyman, B.A. Psychology;

Winthrop: Alyssa Arsenault, B.S. Rehabilitation Services; Emily Leonard, B.A. Psychology; Casey Nadeau, B.S. Community Health Education; Zachary Nadeau, B.A. History; Emmah Spahr, B.S. Community Health Education;

Yarmouth: Margaret Bertocci, B.A. Biology; Maurice Murray, B.A. Interdisciplinary Studies: Self-Designed – Rehabilitative Psychology; Eric Salvesen, B.A. Interdisciplinary Studies: Environmental Policy and Planning;

CONNECTICUT

Ansonia: Andrew Devine, B.A. History;

Brookfield: Cory McCullough, B.S. Secondary Education – Social Studies;

Colchester: Jonathan Islieb, B.A. Business Economics;

Deep River: Aliza Dube, B.F.A. Creative Writing and Elementary Education;

Hamden: Matthew Wilson, B.S. Environmental Science;

Middletown: Rebecca Mierzejewski, B.S. Early Childhood Special Education;

Naugatuck: Daniel Capone, B.A. Interdisciplinary Studies: Environmental Policy and Planning; Olivia Ford, B.S. Rehabilitation Services;

New Fairfield: Anna Lindquist, B.F.A. Creative Writing;

North Franklin: Amanda Ciufecu, B.F.A. Creative Writing and English;

South Windsor: Nicole Stewart, B.F.A. Creative Writing; Alexandra Veilleux Champagne, B.S. Early Childhood Special Education;

Waterbury: Jonae Hill, B.A. Psychology;

MASSACHUSETTS

Amesbury: Mena Boyah, B.A. Interdisciplinary Studies: Environmental Policy and Planning;

Amherst: Isaac Wright, B.A. Outdoor Recreation Business Administration;

Gardner: Elayna Chamberlin, B.F.A. Creative Writing;

Lancaster: Emma Duggan, B.S. Elementary Education;

Leominster: Danielle Lefebvre, B.A. Performing Arts;

Lunenburg: Lindsay Cochran, B.S. Special Education;

Lynnfield: Grace McNally, B.S. Community Health Education;

Mansfield: Thomas Reid, B.A. Outdoor Recreation Business Administration;

Melrose: Bobbi Hall, B.A. Interdisciplinary Studies: Culture, Meaning and Society;

Methuen: Timothy Pacini, B.S. Environmental Science;

Milton: Jillian Cummings, B.S. Special Education;

Norton: Samuel Carignan, B.S. Elementary Education;

Plymouth: Brittany Jerome, B.S. Early Childhood Special Education;

Quincy: Elizabeth Foley, B.S. Secondary Education – English and English;

Rehoboth: David Tschirch, B.A. Outdoor Recreation Business Administration;

Sheffield: Brianna Leonard, B.A. Geology;

Springfield: Alexandra Dupuis, B.F.A. Creative Writing;

Waltham: Mollie Herman, B.S. Elementary Education;

Wayland: Renee Poirier, B.S. Elementary Education;

NEW HAMPSHIRE

Brookline: Mitchell Golas, B.A. Biology;

Dublin: Alexandra Umstadt, B.F.A. Creative Writing and B.A.  Geology;

Farmington: Jordan Newhall, B.S. Rehabilitation Services;

Hillsborough: Zachary Mayo, B.S. Secondary Education – Life Sciences; Josline Watkins, B.S. Secondary Education –   English;

Holderness: Gavin Brickley, B.A. Interdisciplinary Studies: Business Psychology and Political Science;

Manchester: Cheyenne Candow, B.A. Interdisciplinary Studies: Self-Designed – School Library Science Preparation;

Merrimack: Melissa Eelman, B.S. Elementary Education;

Milford: Genevieve Benoit, B.S. Early Childhood Special Education; Sarah Haas, B.S. Community Health Education and Psychology;

Nashua: Zachary Roberge, B.F.A. Creative Writing;

Newmarket: Linsey Palmer, B.S. Special Education;

Salem: Cheyenne VanDooren, B.A. Interdisciplinary Studies: Environmental Policy and Planning and Interdisciplinary Studies: Culture, Meaning and Society;

Woodsville: Andrew Varney, B.A. History;

RHODE ISLAND

Barrington: Sidney Stanhope, B.S. Elementary Education;

Charlestown: Michael Bottai, B.A. Mathematics;

Foster: Samuel O’Neal, B.A. Computer Science;

Saunderstown: Patrick McDonald, B.A. Psychology;

Warwick: Mariah Morey, B.S. Rehabilitation Services;

West Kingston: Daniel Mason, B.A. Geology;

VERMONT

Barton: Connor Gaboriault, B.A. Actuarial Science and Business Economics;

Bloomfield: Lydia Donovan, B.S. Secondary Education – Social Studies;

Braintree: Vaughn Keenhold, B.A. Outdoor Recreation Business Administration;

Danville: Brett Elliott, B.A. Interdisciplinary Studies: Environmental Policy and Planning;

Essex Junction: Ellie Pinto, B.A. Interdisciplinary Studies: Self-Designed – Public Health Management;

Orleans: Clark Hayden, B.A. Business Economics;

South Burlington: Alexander Sicard, B.A. Interdisciplinary Studies: Business Psychology;

St. Johnsbury: Desiree Persons, B.S. Special Education;

Williamstown: Mariah Lamell, B.S. Rehabilitation Services;

FLORIDA

Lakeland: Rosemary Penny, B.A. English;

Punta Gorda: Kristen Taylor, B.A. Interdisciplinary Studies: Business Psychology;

MARYLAND

Chesapeake City: Austin Chase, B.A. Geography;

NEW JERSEY

Ramsey: Sarah Fredrick, B.S. Secondary Education – Mathematics and Mathematics;

NEW YORK

Rye: Katherine Haigney, B.S. Rehabilitation Services;

TEXAS

El Paso: Michael Atkins, Jr., B.S. Community Health Education;

VIRGINIA

Sterling: Michael Donnelly, B.A. Environmental Science;

# # #

 

UMF proudly hosts “Art Explorations: Mt. Blue High School Student Exhibition,” May 17- June 1

by Jennell Allen

by Jennell Allen

FARMINGTON, ME  (May 9, 2018)—The University of Maine at Farmington is proud to announce the “Art Explorations: Mt. Blue High School Student Exhibition” will be on display at the Emery Community Arts Center Thursday, May 17 through Friday, June 1, 2018.

An opening reception will be held from 5-7 p.m., Thursday, May 17. The show is free and open to the public.

The Mt. Blue High School show is a local highlight of the Emery Flex Gallery and embraced by the campus and community. This year, the Emery Community Arts Center is thrilled to collaborate with two new high school art teachers, Pamela Chernesky and Nienke Adamse.

“In my classes, students focus on demonstrating proficiency of the art standards to create unique and interesting compositions,” said Chernesky. “MBHS Art Explorations showcases risk-taking and creativity by both introductory Art students as well as advanced artists from Clay, Advanced Clay, 2D/3D, Drawing, Advanced Art and Portfolio classes.”

by Madge Curtin

by Madge Curtin

The exhibit includes work of at least 50 students from grades 9-12. Close to 20 students will have individual displays of their work in Emery’s Flex Gallery. In addition, areas outside the gallery will have student work grouped by class assignment.

“As an art teacher I like to teach my students the basic elements of art and principles of design through a variety of two and three dimensional assignments and materials,” said Adamse. “The students choose from a list of categories and mediums to express their title in an artwork.”

In addition, some of the students have been working on their concentration—a personal visual research project in which they explore a visual concept, theme, idea or technique.

The MBHS Student Art Exhibition is sponsored by the Emery Community Arts Center.

# # #

Media Contact: Ann Barges, director of UMF Emery Community Arts Center, at ann.bartges@maine.edu or 207-778-7461

EDITOR’S NOTE: Submitted mages can be found at:
http://www2.umf.maine.edu/inside/wp-content/uploads/sites/159/2018/05/RP178-070A.jpg
Photo Caption: by Jennell Allen

http://www2.umf.maine.edu/inside/wp-content/uploads/sites/159/2018/05/RP178-070B.jpg
Photo Caption: by Madge Curtin

 

UMF actuarial science student named George Mitchell Peace Scholar

FARMINGTON, ME  (May 1, 2018)—The University of Maine at Farmington is proud to announce that Drew Kelso, a junior from Hampden, has been selected as a 2018 George Mitchell Peace Scholar. Kelso’s scholarship will take him to the city of Cork on the south coast of Ireland where he will study for a semester at the University College Cork of the National University of Ireland in spring 2019.

This prestigious scholarship honors the Northern Ireland peace accord brokered in 1998 between Ireland and the United Kingdom by Senator Mitchell. The scholarship covers tuition and fees, housing and includes a supplemental stipend.

“I am so honored to be considered a George Mitchell Peace Scholar,” said Kelso. “This is a unique opportunity to broaden my knowledge, grow friendships and exchange ideas halfway around the world.”

UMF student Drew Kelso, named 2018 George Mitchell Peace Scholar

UMF student Drew Kelso, named 2018 George Mitchell Peace Scholar

At UMF, Kelso has a double major in actuarial science and applied mathematics and a minor in coaching. His strong academic interests drew him to Farmington, the only college in Maine with a program in actuarial science—a program that is also embraced by University College Cork.

During his time at UMF, Kelso has taken every opportunity to pursue his interest in the mathematical discipline that assesses statistical and financial risk. Kelso has participated in undergraduate internships with both Actuarial Designs & Solutions and Unum—during which he worked online with his counterparts in Ireland. He will be completing his third internship with Aetna this summer in Atlanta.

Students in UMF’s innovative Interdisciplinary Studies program can concentrate in actuarial science and acquire the broad knowledge of mathematics, computer science, business and economics needed for this high-demand profession.

In addition to his academic pursuits, Kelso has worked on campus for two years as a tutor and supplemental instructor in math and philosophy. He is a volunteer student assistant coach at UMF. Kelso was selected as a UMF Michael D. Wilson scholar. He also started a club for actuary students and serves as its president.

The George J. Mitchell Peace Scholarship is an agreement between Maine and Ireland for a student exchange at the University level. The first Peace Scholarship exchanges took place during the 1999-2000 academic year. The University of Maine System awards one full scholarship or two one-semester scholarships per year.

To be selected for the George J. Mitchell Peace Scholarship, students’ applications are reviewed by a University of Maine System committee comprised of study abroad professionals. Selection criteria includes high academic achievements, leadership skills, commitment to community service and the ability to promote the scholarship to the academic and wider community.

More About the University of Maine at Farmington

The University of Maine at Farmington is a welcoming, close knit community of learners located in the heart of central Maine’s beautiful lakes and mountain region. The oldest public education institution in Maine, UMF enjoys a nearly 150-year tradition of providing a quality academic experience combined with the personal attention and close student / faculty collaboration that helps prepare all students to be successful.

# # #

EDITOR’S NOTE: Image can be found at:
http://www2.umf.maine.edu/inside/wp-content/uploads/sites/159/2018/05/RP178-068.jpg
Photo Credit: UMF photo
Photo Caption:  UMF student Drew Kelso, named 2018 George Mitchell Peace Scholar

UMF Creative Writing Program hosts seventh annual summer workshop for talented high school writers

FARMINGTON, ME  (April 25, 2018)—Looking for an exceptional summer writing workshop for talented high school writers? University of Maine at Farmington’s seventh annual Longfellow Young Writer’s workshop will be held from Sunday, July 15 through Saturday, July 21, 2018, on the UMF campus and is taking applications.

Longfellow holds small supportive workshops in poetry, nonfiction, screenwriting and fiction taught by distinguished UMF faculty, authors and guests including:

  • David Bersell—Memoirist and UMF Graduate
  • Sarah Braunstein—Novelist and Maine Author
  • Wesley McNair—Maine State Poet Laureate and UMF Writer in Residence
  • William Giraldi—Novelist and senior fiction editor for AGNI

Students will publish a chapbook of student work, recreate in the beautiful Maine wild and reside in a campus residence hall under the guidance of campus staff and UMF senior creative writing students. The weeklong program is $800, which includes tuition, room/board and fees.

Three full scholarhips are sponsored by the Maine Writers and Publishers Alliance, including two Michael Macklin Scholarships for Young Maine Writers that will be awarded to Maine Residents and the Ilgenfritz Scholarship awarded to  a female student living in Waldo or Knox County.

Several partial scholarships sponsored by the UMF Bachelor of Fine Arts in Creative Writing program are open to any student applicant.

Students can apply to the Longfellow program online at  http://www2.umf.maine.edu/creativewriting/longfellow/.

To be considered for all scholarships, a five-page creative writing sample and 500-word statement of need must be submitted electronically with your application no later than May 15, 2018.

# # #

Media Contact: Shana Youngdahl, co-director of Longfellow Young Writers Workshop, 207-778-8024, or shana.youngdahl@maine.edu.